Atacama kõrbe – Surnu org ja Kuu org

Atacama kõrb on päris kindlasti üks vägevamaid vaatamisväärsusi terves Tšiilis. Tuleb tunnistada, et Tšiilikad olid omal ajal väga nutikad, et Peruu ja Boliiviaga sõdides neilt selle suure tüki maad käest ära võtsid. Boliivia, kes kaotas kogu oma maatüki Vaikse ookeanini ja Peruu, keda samuti kõvasti põhja poole lükati ei osanud vist alguses eriti isegi muretseda selle kõrbe-maa kaotuse pärast. Hiljem on muidugi selgunud, et just see on koht, kuhu turist tulla tahab ja siin on ka maa alla otsustanud kõik metallid koguneda.

Atacama kõrbes on linn San Pedro de Atacama.

See on turisti meka, kus aastaringselt ja ka ööpäevaringselt käib kõva möll. Mäletatavasti oli see ju linn, kuhu me mitte kuidagi Saltast, Argentiinast ei saanud bussiga sõita suure lumetormi tõttu kõrgel Andides. Nüüd me siis ikkagi suure hilinemisega siia jõudsime!

Eks siin on muidugi erinevaid põhjusi, miks seljakoti rändurid siia tulevad, aga üks tõenäolisemaid on ikka lõbus kõrbe-elu!

Koka lehe teed, koka-kommid jne on igal sammul:

thumb_IMG_1706_1024.jpg

See väike puru tegelikult pähe ei hakka, aga kuna siin on juba 2500 m üle merepinna ja enamus põnevamaid kohti on veel 4500 m kõrgusel, siis koka lehe närimine ja leotamine on lihtsalt väga asjakohane.

Linnas on alkoholi müük “keelatud”. See tähendab, et ainult söögi kõrvale võib veini ja alkoholi müüa. Restoranid on selle juure uskumatult kavalad, näiteks selgitatakse sulle viisakalt, et me ei saa ainult veini teile tuua. Me paneme teile laua peale ka leivad, saiad ja mingi söögi tükid, mida te sööma ei pea, aga mis politsei haarangu puhul neid igati seadusekuulekatena näitavad.

Pidusid kohalikud käivadki seetõttu pidamas linnast väljas kõrbes. Kõik teavad, kus pidu just sel õhtul toimub. Väga meenutab sõprade seiklusi alkoholi-keeluga San Franciscos, kus kohe kui midagi keelati, siis targad äri inimesed leiavad selles võimaluse. Seega suuremad peod toimuvad siin kõrbes, mida on tõesti raske politseil leida. Siin on igas suunas sadu kilomeetreid ainult kõrb.

Aga üldse mitte koka lehe närimisest ja rasketest pidudest ei tahtnud rääkida. Tahtsin näidata kui väsinud on meil ränduritel pikast käimisest jalad õhtuks.

Sel  pimedatel kõrbe õhtul San Pedro  linnakese tänavatel hüppas maapind ootamatult nii kõrgele, et Galina lõi jala ära ja tegi veel mitu kurerpalli. Püksid lõplikult katki ja põlv selline, et Bora Bora saatkonnas juba viisat ei pruugi saada.

thumb_IMG_1686_1024.jpg

Kui meil ei oleks heade sõprade poolt toodud uut, suurt pudelit teepuu õliga, siis oleks see luuni paljas haav kindlasti veel hullemaks läinud.

thumb_IMG_1692_1024.jpg

Eraldi pikem lugu, kuidas me marli padjakesi ja joodi käisime apteegist küsimas. Siin juba minu kõrgem hispaania-keele tase ei aidanud, aga appi tuli pikaajaline praktika teatrikoolis. Pantomiim teemal “vatt-jood” sai edukalt esitatud ja aplausi saatel saime kõik vajalikud värgid.

Vulkaanidest

Tšiilikad on eriti uhked oma vulkaanide üle. Iga giid räägib järjest suurematest numbritest Tšiili vulkaanidest. Kui Vikipeedia teatab 125 aktiivsest ja ligi 500-st passiivsest vulkaanist, siis meie giidid räägivad vahemikus 2000-4000 vulkaani. Ka meie kipume arvama, et neid on rohkem kui 500, sest muidu on kahtlane tunne, et me oleme peaagu kõiki neid juba tee peal näinud.

Turisti reisi-büroosid on San Pedro de Atacama tänavad nii tihedalt täis. Rääkides vulkaanidest, siis selline menüü teeb kadedaks igal juhul. Võta millist tahad, paari tunnise autosõidu kagusel. Minu kunagi ronitud Peruu vulkaan El Misti oma 5822 meetriga oleks siingi algajate tase.thumb_IMG_1683_1024.jpg

Ja tõepoolest nii lennuki aknast, kui igal sammul ümber linna on vulkaanid (nb! See on Atacama kõrb ju)

thumb_IMG_1678_1024.jpg

Siin on tõesti nii, et kui kogemata kustutad oma fotokast kümne erineva vulkaani pildid, siis ei hakka isegi kahju..

thumb_IMG_8780_1024.jpg

Valle de Luna

Minul on juba sassi läinud, mitmele päikese-loojangule me oma reisil oleme hiljaks jäänud. Seekord ei saa süüdistada kedagi teist kui ennast ja jube-viletsaid jalgrattaid. Valle de Luna, mis siis tähendab kuu-orgu ongi täielik “kuu”. See on nii sürr koht, et sinna peab lihtsalt minema, et aru saada, millest käib jutt.

imagen-001.jpg

luna.jpg

Que-hacer-en-San-Pedro-de-Atacama-Valle-de-la-Luna.jpg

valle-de-la-luna__-1346346034.jpg

valle-de-la-luna-1346346032.jpg

Päikse loojang või mitte, aga ilus oli küll.

thumb_IMG_1712_1024.jpg

thumb_IMG_1716_1024.jpg

Hobusega oleks pidanud minema, see on palju töökindlam variant siinkandis. Soola-liiva kõrbes jalgratas on üks väga vilets riistapuu – üldse kohe ei lähe edasi 😉

thumb_IMG_1708_1024.jpg

Me küll õlitasime päris kõvasti ennast, aga ikka me päris kohale ei jõudnud:

thumb_IMG_1719_1024.jpg

Päikeseloojangu ajaks läheb muidugi kogu see kant eriti värvikirevaks:

thumb_IMG_1721_1024.jpg

thumb_IMG_1723_1024.jpg

thumb_IMG_8783_1024.jpg

Surma org

Siinkandis võiks tegelikult iga orgu kutsuda surmaoruks. Vist on siinkandis nii, et kui keegi taipas esimesena oma küla oru surmaoruks kutsuda, siis tal lihtsalt vedas, sest turiste käib seal nüüd rohkem. Tõsi, et see ei olnud millegi poolest rohkem surnud org, kui enamus ülejäänuid.

thumb_IMG_1697_1024.jpg

thumb_IMG_1698_1024.jpg

thumb_IMG_1699_1024.jpg

thumb_IMG_8770_1024.jpg

Inkad, kellele terve elu meeldis ronida mäe otsa elama on muidugi ka siin kõrbes hulka põnevaid mäe-külasid rajanud. Surnu-oru Inka küla jäänused nägid välja sellised:

thumb_IMG_1695_1024.jpg

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s