Tšiili (Eesti) Energia

Tšiilit teatakse kui kõige arenenumat Lõuna-Ameerika riiki, elatustase on siin kõvasti suurem kui ülejäänud selle mandri riikidel. SKT on muidugi Eestist väiksem, aga nende kasvutempo on olnud viimasel kümnendil nii suur, et ilma tooraine sektori languseta oleks nad mööda läinud, aga nüüd läheb vast 2-10 aastat veel aega.

Seda tohutut arengut me siis põhjalikult proovisime analüüsida. Esimene suur kasvumootor muidugi kaevandamine. Kui Tšiilis oleks maa sees fosforiiti, siis oleks selle koha peal juba suur auk ja masinad kaevaks sees. Nende üks vägevamaid vase-kaevandusi on tõestuseks sellest, kui sügavale nad mee-purki (maa sisse) oma käpad pistavad..

Muidugi on see maitse asi, aga mulle küll meeldiks Rakvere kesklinnas selline auk! Pärast saaks veel vett täis lasta:

Chuquicamata-Copper-Mine.jpg

ch_copper.jpg

Teine tähelepanek on nende energiasüsteem.

Kuigi nad on vist ühed maailma suuremad vase tootjad ja vaskkaabli puudust neil ei peaks olema, siis on näha üle terve riigi tohutut kokkuhoidu elektrivõrgu arenduses. Elektrikaabel postist majani läheb alati kõige otsesemat teed mööda. Ja tegelikult isegi mitte majani, vaid lausa posti otsast läheb sirge kaabel iga aknani. Suure riigi puhul peaks see andma meeletu kokkuhoiu nii elektikaablites kui ka elektrikadudes (kuna ülekandevõrk on lühem).thumb_IMG_1581_1024.jpg

thumb_IMG_1614_1024.jpg

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s