Päev 9 – Nömrög – > nafta_väli nr 19

Oli tõesti tore koht, kus telgis magada. Uus-Meremaal ostetud ime-odavad magamiskotid olid täielik kräpp. Nende peale kirjutatud temperatuurinäitajad paras jama ja tagatipuks vist laste omad, sest jube kitsad ja lühikesed. Rohkem kui külm öö segasid lehmad, kes karjusid nii õhtul, öösel kui hommikul.

Ärkasin vara, sest hea koht mediteerida. Varane start oli samuti planeeritud. Me magasime piirivalve gordoni kōrval ilusas jōe orus, kus päris tore päikesetõus.

thumb_IMG_4381_1024.jpg

Meie giid näitas oma rahvarõivaid. Ta vahel käis sellega kohe pika päeva.

thumb_IMG_4395_1024.jpg

Gordonis elas üks tore väike tüdruk. Galina tahtis talle hommikul enne ärasõitu anda värvilise käepaela, aga tüdruk enam värava taha ei tulnud. Seega palus ta meie giidil anda see piirivalvuritele, et need edasi toimetaks. Aga meie giid sai vist aru, et Galina tahab talle käepaela anda ja pani selle korraks käe peale ja siis taskusse. Meil oli natuke kurb, aga tegelt on sellist – giidist sõpra ka väga vaja.

thumb_IMG_4397_1024.jpgMeil oli vett vaja ja sõitsime tagasiteel uuesti läbi sellest kolhoosi-linnast Khalkh Gol’ist. Seal oli väga äge vee-võtu koht, mida siis inimesed ja hobused kordamööda jagasid.

thumb_IMG_4402_1024.jpg

thumb_IMG_4407_1024.jpg

thumb_IMG_4410_1024.jpg

thumb_IMG_4414_1024.jpg

Sõit Mongoolias on omandanud hard-core taseme. Me oleme üheksa päevaga läbinud 1500 kilomeetrit. Aga need on elu kõige pikemad kilomeetrid. Tee on tõesti olnud vaevaline, Tõsi on lõike kus saab 80km/tunnis sõita. Aga enamus on olnud 25-40 km/h.

Mina saan isegi autos lugeda, sest kui üldse midagi on kasu eelmise 18 aasta pikkadest autosõitudest, siis mingi tasakaalu närv ajus lubab mul ka üsna kurvilistel ja hüplikel teedel lugeda. Kui sõitu on iga päev 5-12 tundi, siis on tegu aja surnuks löömisega. Lugemine iPadist on muidugi suurim nauding, aga proovi Sa seda teha.

Stepis on palju üllatusi, aga sellist üllatust poleks oodanud. Keset krdi steppi algas Asfalt-tee. Päriselt ka on keset 1000 km raadiust stepis üks koht, kuhu on värskelt ehitatu 107 km pikkune korralik asfalt tee. Mis tähendab 107 km? See tähendab et ligi 3-4 tundi kiiremini saad 107 km läbitud.

thumb_IMG_4415_1024.jpgthumb_IMG_4417_1024.jpg

See tee tuli siia sellisel moel, et Suur hiina ja suur Mongoolia leppisid omavahel kokku, et teevad NaftaVäli nr 19 juurest vinge tee piiirni. Siis on hiinlastel (kes nendel naftaväljadel opereerivad) hea ja kiire kaupa välja viia. Lepiti siis kokku, millise lõigu teevad hiinlased ja millise mongoollased. Nii siis juhtuski, et 3 aastat tagasi hiinlased oma lõigu tegid valmis, aga mongoollased mõtlevad siiani.

Kuna Mongoolia stepis ei ole sadade kilomeetrite raadiuses üldse mitte midagi, siis jäi silma prügimajanduse korraldus. Ärge isegi lootke, et siin oleks mingeid prügi-sorteerimise või põletuse tehaseid. Küll on siin külades poed, kus seda sodi müüakse. (plastikut ja kilekotti jne träni).

Kuidas siis on ikkagi prügimajandus korraldatud? Stepis on iga natukese aja tagant keegi kaevanud augu maa sisse. See auk ongi kokkuleppeliselt prügikast (mitte_prügimägi, sest tuul nii kõva, vaid prügiauk). Kui kunagi peaks täis saama, siis vist aetakse kinni. Kas kergem sodi tuulega augist ära lendab, vot ei tea, aga kardan, et lendab küll.

thumb_IMG_4422_1024.jpgthumb_IMG_4423_1024.jpg

Tee peale jäi vinge soolajärv ja kahe-küüruga kaamlid.

thumb_IMG_0149_1024.jpg

Galja müts lendas kõva tuulega pehme muda-soola-järve peale.

thumb_IMG_0150_1024.jpg

thumb_IMG_4449_1024.jpg

thumb_IMG_4443_1024.jpg

 

thumb_IMG_4432_1024.jpg

Tundub nagu päris järv, aga ligidalt näed, et on kuivanud soola lained ja vett polegi.

thumb_IMG_0152_1024.jpg

Soolajärve juures ajab businessi üks vanamees, kes täitsa ära põlenud neegri nahaga. Lastele andsime kommi, sest nad tundusid nii nunnud.

thumb_IMG_4453_1024.jpg

thumb_IMG_4457_1024.jpg

Soola veetakse kaamlitega

thumb_IMG_0184_1024.jpgthumb_IMG_0185_1024.jpg

thumb_IMG_0193_1024.jpgthumb_IMG_0194_1024.jpg

Stepis on hästi palju tulekahjusid. Tuul on pidevalt tugev ja kuude viisi ei ole vihma. Kumb pool teest on põlenud? Vastus – mõlemad, lihtsalt parempoolne tulekahju oli natuke varem.

thumb_IMG_4431_1024.jpg

Jõudsime lõpuks ometi 3G levisse, mis asuski kaua oodatud Nafta_väli nr 19 külas või linnas. Igatahes suur koht, mida kaardile veel ei ole märgitud.

Otsisime öömaja voi tegelt õlut. Pikk sõit stepis-kõrbes väsitab.

Milline rahuldus on leida internet. Nagu lubatud on iga nelja päeva tagant mingisugunegi levi.

Me oleme tihti mõelnud, et kuidas ikkagi inimesed iseseisvalt siin riigis saaksid liigutud sama rada. See tundub peaaegu võimatu vaadates stepis teede rägastikke ja arvestades seda, et ühelgi gps kaardil ei ole idapoolse Mongoolia kohta ühtegi mõistlikku kaarti. Neid linnu mida tasuks külastada veel ei ole kaardil ja need kohad, mis on kaardil tunduvad mahajäetud.

Meil on vedanud autojuhiga, kes lisaks vene-keelele on aastaid töödanud just siin idapoolses osas ja tundub tundvat kõiki teid ja kõiki põnevamaid jurtasid.

Ühesõnaga muidugi leidsime naftaväljal nr 19 ühe jurta, kus meid kohe kostitati pelmeenidega ja arutati kuhu selles linnas meid magama viia.

thumb_IMG_4490_1024.jpg

thumb_IMG_4471_1024.jpg

Selle koha peremees oli kohalik mitmekordne maadluse meister! Ta oli võitnud lugematu korra maadluses ja ka hobused olid tal kõvad! See kõik on võimaldanud tal ennast hästi ära elada ja päris suure kõhu kasvatada! Siin ikka tundub see nii olevat, et suur kõht on jõukuse sümbol! Seetõttu vana vaatas mind pika pilguga kui ma kõhnuke ütlesin, et olin aastaid direktor õli-äris. Ega ta vist ei uskunud seda lõpuni. Kõhna noor-poiss sellise pika jõuluvana habemega.

thumb_IMG_4470_1024.jpg

Lõpuks viidigi meid nende peretütre jurtasse. Tore ja viisakas koht, kus anti meile kohe päris oma jurta.

thumb_IMG_4494_1024.jpg

Me olime jälle suured sõbrad väljamaalt! Jagasime kommi ja tegime ka väikese tütre kohe oma suureks sõbraks! Kinkisime talle eriti hinnalise kaelakee…

thumb_IMG_4504_1024.jpgthumb_IMG_4501_1024.jpg

Jurta elu on väga rohe-öko lembeline. Jurta standardvarustuses on päikesepaneelid ja satelliit.

thumb_IMG_4468_1024.jpg

Tüdruk rippus terve õhtu meie ligidal ja õppis inglise keelt! Ta oli üsna hämmingus, et on mingid välismaalased, kes ei saa tema selgest mongoolia keelest aru. Õnneks elasime sel korral jurtas koos oma giidiga, kes aitas tõlkida!

Õhtupimeduses selgus, et meie privaatsus on ainult näiline. Siin ei ole üldse sellist kommet, et keegi sulle privaatse ruumi eraldab. Seekord selgus, et meie jurta on teada_tuntud sala_alkoholi müügi koht. Vist on mingi seadusega avalikes poodides alkoholi ja tubaka müük naftaväli nr 19 linnas keelatud, aga sellegipoolest on vilgas äri ja seekord siis meie jurtast.

Meie tuppa tuli õhtul igasuguseid karvaseid külalisi, kes meilt mongoli keeles igasugu meelemürke tahtsid. Õnneks tuli kiiresti kõrvalt jurtast tädi, kes meie selja tagant diivani seest peidukast suuri õlle, viina ja viski pudeleid välja kookis. Tädil oli veel jumalast antud võime pimedas toas raha lugeda ja vahetada. Uskumatu võime, oskaks vaid ise sedasi!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s