Päev 8 – Khalkh Gol – > Hiina piirini Nömrögi

 

Oleme nüüd sõitnud mitu-tuhat kilomeetrit ja mitmeid kümneid tunde ja jõudnud Kõige idapoolsemasse Mongoolia otsa. Siin on inglise keeles Nömrög Strictly Restricted Area.

Juba see nimi äratab kõvasti uudishimu. Raamat (LP) ei ava ka palju tagamaid, miks ta soovitab seiklushimulistematel inimestel sinna maailma lõppu seigelda ja mida ikkagi selles Strictly Restricted (Otseselt keelatud) piirkonnas siis meie silme eest varjatakse.

Kohale jõudmine nõudis päris mitmes piiripunktis oma passide ja propuski ette näitamist. Kõigele sellele vaatamata selgus, et mitte kedagi sinna piirkonda sisse ei lasta. Selline ukaaz kehtib juba viimased kaks aastat. Üldse ütlesid piirivalvurid, et nad ei ole siinkandis ühtegi välismaa turisti juba aastaid näinud! Selline asi tegi meile väga rõõmu!

Ühesõnaga -Nomrogi luba me ei saanud, nii keelatud turistide jaoks. Meile anti luba sõita Nömrägi suunas ja ainult idapoolset osa vaadata. Mis seal sees yldse asub jai segaseks.

Mul on kaks teooriat, aga sellest ma ei julge teile rääkida:)

Käisime vaatamas imede-ime piiripunkti! Suur ja hiigel-vägev sild, asfalteeritud kaherealine lai tee tuleb Hiinast Mongooliasse ja siis lõppeb tee suure tolli-piiripunktiga.

thumb_IMG_4361_1024.jpg

thumb_IMG_4363_1024.jpg

 

Mis aga puudu on tee edasi sellest piiripunktist kuni järgmiste asustatud punktideni.

Nägime ka hiinlaste rajatud ja hiina turistide jaoks mõeldud vinget jurta-laagrit, mis kahjuks ei ole oma asutamisest saadik paari aasta jooksul ühtegi külastajat näinud.

Ainult yhes jurtas elasid valvurid.

thumb_IMG_4328_1024.jpg

thumb_IMG_4351_1024.jpg

thumb_IMG_4346_1024.jpg

 

Suhted Hiinaga on viimastel aastatel väga järsult halvenenud, piiripunktid on üsna kinni, turistid ei liigu ja vastastikuseid lubadusi edasiste arenduste osas ei täideta. Kuidagi tuttav suure naabri teema.

Öömaja oli kõige maalilisemas kohas järve ääres. Käisin jõe ääres jalgu pesemas ja täitsa ehmatasin. Kui jala vette panin, siis suured forelli-laadsed kalad ümberringi hakkasid elavalt liigutama. Kalu oli jões tõesti nii palju, et võta või käega.

thumb_IMG_4373_1024.jpg

thumb_IMG_4368_1024.jpg

Minu arusaamise ja giidi jutu järgi nad kala nad eriti ei armasta. Nad on ikka rohkem lihasööja-nomaadi rahvas. Alles hiljuti on linnarahvas rohkem hakanud kala sööma.

Kuigi ma nägin Buiri järve ääres poest tegelikult kala-õngesid, lante jne müügil. Ei mingit litsentsi siin riigis pole kohalikul, ega välismaalasel vaja (ainult teatud jões). Kahju, et kaasa ei ostnud ühte komplekti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s