Päev 10. Naftaväli nr 19 -> Dariganga

Kurb oli kohe lahku minna oma uue väikese sõbraga. Aga me lubasime talle jurtasse postkaardi saata. Saime isegi aadressi.

thumb_IMG_4520_1024.jpg

Oh, jälle üks hiigel pika sõiduga päev

Sõidame mööda lõuna-kagu poolset Mongoolia-Hiina piiir äärt. Peatusime piiri ligidal Erdenetsagaanis, et lōunat süüa. Külade planeerimine on siinkandis ammu silma jäänud. Need on minu arust arenenud omaaegsest tihedamast jurta-laagrist kaasaegsema majakestega asulateni. Kõik tänavad on kuidagi täiesti meelevaldselt, majad tänava ääres imelikult ebaühtlaselt. Vahel on näha, et on proovitud teha miski peaväljak või laiem tänav, aga keegi on oma maja ikka keset väljakut pannud.

thumb_IMG_4525_1024.jpg

Selle linna arengu võlu on siis selles, et lähedal on Hiina piir, sõjavaeosa ja pollumajandus. Kust tuleb raha selliste piiritusevedajate majade ehitamiseks jäi natuke segaseks. Linnas palju restorane, kus igas ühes veel mitmeid nummerdatud VIP tubasid. Nendes VIP tubades käis üsna vilgas business.

Stepp on jälle muutunud mägiseks. Selgus, et Mongoolias oma vulkaan. Või õigemini lausa sadu. Need vulkaanid siin on küll kõik mitteaktiivsed, aga teevad looduse päris ilusaks. Mitme taolise mäe otsas on riigi olulisemad pühapaigad. Kohad, kus näiteks korra aastas pidi käima kohe terve valitsus. Mäed on ka sellised, kuhu naisi naljalt ei lasta, sest see toob halba õnne.

thumb_IMG_4564_1024.jpg
Jääkülm koobas.
Üks suur elamus oli selles, et meile näidati koobast. Koopaid on nähtud ju palju. Seekord läksime kest lagedat steppi august maa alla, et uurida Taliin Agui koobast. Õues oli vähemalt 35 kraadi sooja. Koobas ei olnud teab mis suur – vaid mõned sajad meetrid ja asus stepi all võibolla vaid 10-15 meetrit. AGA – see koobas oli jää-külm. Põrandad olid jääs ja seinad laed valge jääga kaetud.

thumb_IMG_4534_1024.jpgthumb_IMG_4535_1024.jpg

thumb_IMG_4539_1024.jpg

Kui koobas on Mongoolias, siis seal on ilmtingimatta ka suur raha hunnik. Kindlasti on ju koobas püha koht.

thumb_IMG_4543_1024.jpg

Kuna koopa uks oli suurelt lahti ja käes suve lõpp, siis jäin nuputama, mis füüsika seadus selle koopa siis jääs hoiab. Ainus mille välja mõtlesin, et olemegi ootamatult sattunud igijää piirkonda, see tähendab koht stepis, kus kunagi maapind ei sulagi lõpuni. Talved on vist tuhandeid aastaid olnud nii külmad, et ka väga pikk ja soe suvi ei sulata maapinda lõpuni.
Mägi, kus noored mehed päikesetousul saavad energiat.

thumb_IMG_4557_1024.jpg

thumb_IMG_4558_1024.jpg

thumb_IMG_4566_1024.jpg

thumb_IMG_4569_1024.jpg

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s