Päev 5 – Choibalsan – Buir Järv

Mongoolia idapoolse osa suurim linn! Vana nõukogude sõjaväelaste poolt ehitatud Choibalsan. Hurra saime ööbida hotellis! Jaa on küll vesi! Isegi soe! Wifi oli ka!

thumb_IMG_4078_1024.jpg

Mongooliasse minnes peate arvestama sellega, et inimeste arusaamine privaatsest ruumist on täiesti teistsugune. See ei kehti mitte ainult kodumajutuse puhul jurtas. See on täpselt sama moodi jurta-kämpingutes ja isegi viisakates hotellides.

See tähendab seda, et mis iganes ruum on sulle antud, siis sinna võib igal ajal keegi sisse tulla, toimetada oma asju ja siis sama rahulikult ära minna. Ust võidakse avada koputusega ja seejärel kohe sisse tulla. Keegi ei kavatse kunagi oodata, mida sa vastad. Mitte vähem harva on ka nii, et lihtsalt keegi tirib su ukse lahti ja toimetab su toas.

Kui kodumajutuse puhul kuidagi nagu veel saad aru sellisest stiilist, siis meid suutis ikka täiesti üllatada Choibalsani vägev inturisti stiilis hotell, kus üks tädi marssis meie tuppa. Võttis laualt telefoni ja helistas kuhugi. Mina olin paljalt voodis. Galina istus kohe ukse kõrval. Tädi isegi ei öelnud tere, ega üldse midagi. Ma täiesti kõva häälega karjusin ta peale igas võimalikus keeles! Teda see ei huvitanud. Lihtsalt naeratasj sama ükskõikselt ka lahkus.

thumb_IMG_4091_1024.jpg

Me olime ikka üsna sõnatud sellise stiili peale.

Ega selles linnas kaua polekski tahtnud olla!

thumb_IMG_4083_1024.jpg

thumb_IMG_4087_1024.jpg

Lõpuks saime ühe kaua oodatud jäätise! Tak derzat!

thumb_IMG_4090_1024.jpg

Meie giid ja tuuri müünud härra andsid endast parima, et me saaksime oma propuski kätte, mis lubab meid idapoolsesse piiritsooni liikuda.

Meie jaoks oli see üsna oluline, sest Raamatu järgi ilma selleta edasi liikuda polnud mõtet! Me ootasime oma nunnus high-speed-internetiga hotellis kuni lõunani. Aga me vähemalt saime selle tähtsa paberi kätte. Mis siis, et me olime üsna varakult ise osanud seda küsida, siis tundub, et selle paberi vormistus jäi üsna viimasele hetkele. Aga saime hakkama!

Ei saa mitte jätta uuesti rääkimata autoteedest. Kui kahe linna vahele on tõmmatud kaardil tugevam joon, mis peab tähendama maanteed. Siis seda ei tasu üldse tõsiselt võtta. Maantee võib tähendada küll mingil ajal rajatud laiemat kruusateed. Mida aga kasutavad vaid tankid või hiigel-suured rekkad. Jeebiga sõidukiirus on seal vaevu 15-20 km tunnis. Teed on igal pool täiesti hooldamata, aga veel eriti halvas seisus ja treppi sõidetud on suuremad kruusateed. Seega minu prognoositud paaritunnise sõidu asemel ootas meid ees järjekordme pikk ringi sõitmine.

thumb_IMG_4098_1024.jpg

 

Väikesed teed stepis on kohati väga head. On lõike, kus saab sõita ka 60-65 km tunnis. Aga kahjuks on teed väga sinka-vonka ja trajektoor läheb kohati isegi vastas-suunas.

See siin on peaaegu kiirtee lõik. Palusin autojuhil kinni pidada, sest sain teha pilti stepist. Paremal pool oli tulekahju varem ja vasakul pool hiljuti. Põleb kogu aeg, lihtsalt saab vaadata kummal pool hiljem põles.

thumb_IMG_4106_1024.jpg

Enne oma öömajja minekut viis autojuht meid külla oma sõbrale suures naftatehases. Meie autojuht on aastaid töötanud hiinlastele kuuluvas naftatehases Mongoolia ida-osas (Buir järve ligida). Autojuht tunneb siin kõiki läbi ja lõhki! Eriti suur sõber on tal mongoli härra, kes töötab tõlgina.

Tõlk oli väga tore mees. Kutsus oma soojakusse, pakkus kohe teed ja küpsist! Elu keerleb sadade selliste soojakute vahel. Ligi tuhandest inimesest on vaid üksikud siin mongoollased.

thumb_IMG_4120_1024.jpg

thumb_IMG_4122_1024.jpg

thumb_IMG_4129_1024.jpg

Maa seest pumbatakse toornafta, mis siis siit ilma ümber töötlemata minema viiakse hiinasse.

thumb_IMG_9883_1024.jpg

Naftatehas on alati tore koht! Siin käib väga vilgas salakütuse (diisli) äri. Saime omagi paagi täis! Kuna see tehas ja kütus kuulub hiinlastele, siis ei tekkinud isegi süümekaid, kui kanistritega mehed meie auto ümber toimetasid…

Selline viisakas värav on neil tehtud enne sisenemist soojaku-linnakusse!

thumb_IMG_9890_1024.jpg

Meie laager otse suure ja vägeva Buir järve kaldal! Palju käisime ujumas! Küll shampooni-pudeliga, küll lihtsalt seebiga!

 

thumb_IMG_4144_1024.jpg

Galina leidis vägeva teokarbi! Hiinlased siin järve ääres nälga ei jää!

thumb_IMG_9897_1024.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s