Õpetajate palgast teisel pool planeeti

Me ei väsi kodumaal arutamast õpetajate palga teemal. Vähe on vist inimesi kes vaidleksid vastu, et õpetajad on ühiskonna arenguks väga tähtsad. Nõustume ju sisimas kõik, et õpetajatele tuleb maksta nende raske töö eest väärilist palka. Sedasi me saame järjest paremaid õpetajaid ja veel paremaid noori kodanikke.

Täna ei taha kirjutada sellest, miks Lõuna-Aafrikas tahab ja päris tõsiselt suur osa inimesi unistab saada õpetajaks. Sest nad on seal suure au sees ja ka hästi tasustatud. Tahan näidata, mismoodi on tasustatud keskmine õpetaja meist umbes 17500 kilomeetri kaugusel Uus-Meremaal.

Seitsme maa ja mere taga on mitmes mõttes elu nagu päris muinasjutus. Kogu riik ja riigikorraldus on mitmes mõttes nagu paradiis siin maa peal. Nii hästi korraldatud ühiskonda, nii õnnelikke teenindajaid, eluga rahulolevaid kodanikke ja hästi toimivat majandust pole mina oma ümbermaailma reisil peaaegu kuskil kohanud.

Elades üle kuu Uus-Meremaa eri linnades ja kohtudes väga paljude kohalike inimestega, tuli ikka ja jälle jutuks nende haridus-süsteem. Nad  päris ausalt on väga rahul kuidas see toimib. Kui keegi kiidab oma riigi haridus-süsteemi, siis oli esimnee mõte – see on tasuta. Kuidas muidu saaks üks kodanik rahul olla. Eelmistes riikides kus käisime (LAV, Tšiili,  Argentiina, jne) oli see üli aktuaalne tänavarahutuste teema. Selgus, et sugugi mitte, ülikoolid tasulised nagu meilgi vanasti.

Rahulolu tuleb hoopis sellest, et õpetajate tase on väga hea, nende motivatsioon kõrge ja mis meie meelest kõige olulisem – õpetajad on oma eluga väga rahul ja päris ehtsalt õnnelikud (vähemalt mitmel kodumajutusel õpetajatest perekondade juures nii selgus). Õpetajate pere jõukust on näha, kui vaadata millised on nende elamised, mida nad endale lubada saavad.

Raha numbritest peame samuti rääkima. Uus-Meremaa keskmine palk on kõrge. Kõik on siin kallis, meie mõistes kohati pööraselt kallis. Tõsi, palgad on terves riigis kõrged.  Keskmine kuu brutopalk 2015 andmetel oli Uus-Meremaal 1600 eurot (maksud maha sellest ligi 25%),  meil Eestis samal ajal napilt üle 1000 euro.  Uus-Meremaa õpetajad vähemalt ise ütlevad, et nende keskmine bruto kuupalk on ligi 4500 eurot (millest puhtalt kätte 3300 eurot) ehk peaaegu kolm riigi keskmist palka. Meil kodumaal on õpetajate keskmine palk õige napilt üle keskmise palga.

Äkki ei räägiks alati suurtest eelarve kuludes – räägiks strateegiliselt olulisest investeeringust. Kas pole vähemalt huvitav mõelda, millise riigi me endale saaksime, kui prooviks oma väheseid vahendeid selliselt investeerida oma tähtsamatesse ajudesse  – headesse õpetajatesse?

5 thoughts on “Õpetajate palgast teisel pool planeeti

 1. kommenteeriks korra veel, et jätkuvalt on võrdlus erineval baasil.

  1. mediaan (NZ) vs keskmine (EST)
  2. Teie andmed on NZ kohta valimist “Total Labor Force”. Eesti andmed on aga “working labor force” meetodil. Vähemalt need andmed, millele olete viidanud.

  Eelnev info ei tekitab märkimisväärse erinevuse. NZ 2015. a keskmine töötavatel inimestel on nt 1 082 nädalas (juba saime 75% juurde teie andmetele.

  Rääkimata nüüd erinevustest metoodika detailides. Ma olen päris kindel, et lähtudes nt. Eesti mediaan kontekstis maksuameti metoodikast ning õpetajate palkade võrdlusel statistikaameti metoodikast, saame ka eestis suhtarvuks ca 1,6-1,7 (peast tuletatud, kuid ilmselt palju ei eksi).

  p.s. Miks ma seda kommenteerin – blogipostituse ning mõtteavaldusena ei olegi ilmselt point summas. Teie nägemus on mõistlik. Postimehe arvamusloona aga sooviks lugejana rohkem faktilist täpsust. Võidakse võtta tõe pähe.

  viited statistikaga mängimiseks- http://nzdotstat.stats.govt.nz/wbos/Index.aspx?DataSetCode=TABLECODE7458#

  Like

 2. Nõustun kommentaaridega. Olen ekslikult mediaaniga teinud arvestuse ja keskmine palk on NZ ligi 28% suurem. Seega õpetaja palga vahe keskmisesse palka oluliselt väiksem. Kuid siiski keskmisest suurem.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s