Kuidas me Valparaisos pidime peaaegu tappa saama!

Valparaiso on üks turistide lemmik linnu Tšiili pealinnast paari tunni kaugusel ookeani ääres. See on uhke vana sadamalinn, mille õitseaeg ja areng peatus päeva pealt, kui Panama kanal avati. Linn on täis vanu ja uhkeid, ütleks isegi suursuguseid maju, millest väga suur osa mahajäetud ja halvas seisukorras.

See maja põles neli päeva järjest ja kahjuks jõudsime selle päeva õhtul, kui tuletõrjujad juba voolikuid kokku keerasid. Väga huvitav oli kõrval seisva restorani aknast meil  vaadata suure seljakotiga poissi, kellel oli siia öömaja pandud. Ei uskunud ta oma silmi – bad luck!

thumb_IMG_1560_1024thumb_IMG_1561_1024

Ainuke hästi korras hoone on peaväljakul mereväe hoone!thumb_IMG_1565_1024

Valparaiso koosneb 14 mäest, mille otsa sõidavad üle saja aasta vanused tõstuk-trammid ja mille otsa viivad ka väga värvilised trepid. Need mäed on täis väga kirevaid maju ja üldse on kõik väga hipilik! See on ainus koht, kus me oleme aru saanud, kui ilusaks võib grafiti linnapildi teha. Terve linn on üks suur kunstiteos ja ausaltöelda siia see sobib väga hästi. Ilma grafitita oleks need lagunenud majad üsna trööstitud!thumb_IMG_1597_1024.jpg

thumb_IMG_1585_1024.jpg

thumb_IMG_1583_1024.jpg

Presidendi linna tulek!

Meie Valparaiso külastuse sisse jäi 21. mai, mis siin riigis eriti kõva päev. Paljud tänavad ja linna väljakud on selle päeva nimelised. Selle päeva auks oli Valparaisosse tulnud riigi president (muideks naine). Uhke sõjaväe paraad ja kõned puldist.

Hotelli peremees ja perenaine hoiatasid, et selline sündmus nende riigis/linnas rõõmu ei too. Presidendi külastus toob linnas kaasa suured meele-avaldused ja vahel rüüstamislained. Ka politsei on siin riigis eriti karm nähtus. Politsei on sõjaväeline organisatsioon ja igasuguste rahutuste ajal pidid päris segi minema. Eks neid kaadreid näidataksegi iga päev siin telekas, kuidas nad demonstrante lohistavad ja tümitavad.

Nagu pererahvas prognoosis, siis nii ka läks, et Valparaisos oli paras möll sel päeval ja õhtul. Ainult üks apteeker sai surma, kelle apteeki visati süüte-pudel. Muus osas lihtsalt rohkem kondi-murdmisi ja märatsemist.

Paraadile me ikkagi läksime, aga ausaltöelda ei saanudki aru, kellele selline paraad oli mõeldud. Tänavad ja väljak pandi juba kauge maa tagant kinni ja tundus, et president rääkis endale ja vb kaamerameestele. Meiesuguseid kaltsakaid ja  pudeli-loopijad igaljuhul ligemale ei lastud

thumb_IMG_1616_1024.jpg

thumb_IMG_1622_1024.jpg

Anna raha! 

Valparaiso ei ole kõige turvalisem koht Tšiilis. Selle eest hoiatati meid enne minekut ja kohalgi olles mitmel korral. Samas on see üks suuremaid turistide külastuse kohti. Sinna tuleb sarnaselt Tallinnale iga päev suuri kruiisi laeve tuhandete turistidega.

Järgmine hommik oli linn rahulik ja näha oli vaid hulka pohmellis inimesi. Eriti palju noori, kes olid ilmselgelt väsinud eelmise õhtu/öö rüüsteretkedest.

Olime just uurimas järjekordset “mäge”, mille otsa lähevad toredad värvitud trepid.

Kaugelt oli juba pilti tehes näha, et kaks kampa noori seal passivad.

thumb_IMG_1660_1024.jpg

thumb_IMG_1660_1024 2.jpg

Kuigi kõigi teooriate järgi ei peaks selliste inimeste ligidalt mööda minema, siis me ikkagi ronisime sellest trepist üles. Nende vahelt läbi minnes läks, siis selliseks tavaliseks lõuna-ameerika raha pommimiseks. Sain seal isegi patsu lüüa ja kõvasti hispaania keelset nalja teha.

Esimene kamp oli veel viisakamate joodiku nägudega, aga teine juba puhta kolumbia või peruu kõrilõikajad. Seekord päästis meid kindlasti see, et me välja näeme juba nagu kodutud kaltsakad, kellel raha lõhnagi juures ei ole…

Tegelt mul ju oli raha, aga ma natuke kade ka 😉 Pulsi ja adrenaliini saime ikka kõrgele tõestetud!

Aga ikkagi, mäed olid ilusad ja vaated põnevad…

thumb_IMG_1567_1024.jpg

thumb_IMG_1599_1024.jpg

 

thumb_IMG_1601_1024.jpg

thumb_IMG_1662_1024.jpg

thumb_IMG_1666_1024.jpg

thumb_IMG_1573_1024.jpg

 

thumb_IMG_1670_1024.jpg

Vina del Mar

Valparaisoga on peaaegu kokku kasvanud  Vina del Mar linn. See nüüd omakorda nagu Lõuna-Ameerika suur PÄRNU. Siia lendavad suvitama ja nädalavahetuseks, mitte ainult Tšiili rikkamad, aga ka Argentiina, Boliivia ja Brasiilia inimesed, kellel lähima paari-tuhande kilomeetri raadiuses ju normaalset randa ei ole.

vinadelmar.jpg

thumb_IMG_1646_1024.jpg

thumb_IMG_1640_1024.jpg

thumb_IMG_1625_1024.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s