Millest Aasias nii palju inimesi

See tempo, millega Aasia inimesed paljunevad on täiesti hämmastav. Kui mina sündisin, siis oli Mianmaris umbes 25 miljonit inimest ja täna on neid 50-60 miljonit. Täpselt muidugi keegi rahva koguarvu ei tea, sest iga rahvaloendus näitab siin eri pilti. Aga kahekordistunud igal juhul.

Tahtsime täpsemalt aru saada, kuidas on see võimalik ja mis saladus nende kiire paljunemise taga. Võtsime Taungoos  koos giidiga ette ühe pika jalutuskäigu läbi mitmete külade, et täpselt ise järgi uurida.

Esimene asi, mis tundub Aasias kindlasti olevat rahva arvu meeletu kasvu põhjus on riis. Riis kasvatamine ju teadupärast siiani suuresti käsitöö. Selleks tuleb plätud ära võtta ja jalgupidi vette ronida. Ja peamiselt teevad seda tööd naised.

Kuna Mianmaris saadakse riisipõllult kaks saaki aastas, siis on ongi suurel osal naistest elu riisipõllul. Sest riisi tuleb ette kasvatada, ümber istutada ja siis veel väetada ja siis veel koristada jne. Ja kõige selle aja jooksul on nendel naistel tagumik püsti taeva poole. Selge see, et mööduvatel meestel tekib oluliselt suurem iha ….

 

thumb_IMG_3479_1024thumb_IMG_3477_1024

Teine kindel värk, mis ikka jälle seotud riisiga on see, et seda mitte ainult ei sööda arutul kombel, aga sellest tehakse ka paljunemiseks väga olulist riisi viina. Oma trekkingul läbi külade leidsime kohe esimeses külas suurema riisi-viina tootmise. Mis ei olnud kuhugi ära peidetud, vaid vastupidi ilusti küla tee äärde püsti pandud. Lahke pererahvas kutsus meid kohe protsessi vaatama ja ka meie ajasime kopsikud tünnidesse.

Riis pannakse koos tubaka lehtedega käärima ja paari nädala pärast on korralik praska valmis. Selline korralik aurav kraam laua peal.

thumb_IMG_7604_1024

Riisiviina “puskari aparaat” on päris lihtne teha. Telliskividest laod ahju, Üks savitünn, milles praskat kuumutada ja paar pikka pambuse toru auru püüdmiseks. Jahutad torude otsas auru veekaussidega ja juba tilgubki vägev riisi-piiritus pudelisse.

Kohe juua ei kõlba, sest on liiga kange ja seetõttu lahjendatakse veega. Maitse on kõige tavalisem jaapani sake. Ja väga hea maitse!

Seda saket joovad mehed (ja tõenäoliselt ka naised) ohtrasti ja koos beteli-laksuga põses ongi juba soodne keskkond loodud selleks hetkeks kui väsinud mudane naine õhtul riisipõllult koju jõuab. Aga kuna riisi-viin ja betel on naise tuleku hetkeks juba pähe hakanud, siis on  arusaadav, et kopuleerimine niivõrd hästi välja kukub.

Nagu fotolt näha on ka puskari tootmise pererahvast loodus lastega õnnistanud. Ja kuna pereema oli veel noor, siis see on neil vast alles algus.thumb_IMG_2814_1024thumb_IMG_7605_1024

Külade vahel jalutades ei näe naljalt maja, kus alla nelja lapse ringi käib. Seega asi selge — vaja taastada meil Eestis mahepõllundus ja legaliseerida puskari ajamine.thumb_IMG_3485_1024thumb_IMG_3488_1024

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s