Tagasi metsa!

Täna siis otsustasime teha veel ühe tõsise ahvi-vaatamise päeva. Oleme jõudnud Borneo saare tagumisse otsa –  Sandakani linna. Siia Brittide travel info praegu reisida ei soovita, sest siin on juba aastakümneid kombeks inimesi röövida. Lõuna-filipiinides on inimestel palju vaba aega ja vähemalt korra aastas käivad võtavad Malaisiast mõned pantvangid. Sõidavad oma kiirete paatidega Sandakani või selle ümbruse saartele ja võtavad sealt mõned kohalikud või turistid kaasa. Viimased võtsid sella aasta mais. Seega selle aasta norm on täis. Pealegi lasti mai kuu lõpus toimunud reidi käigus paar inimröövi pealikku maha.

Kõige selle juures on huvitav, et turistid on siiski peamiselt inglismaalt ja/või ameerikast. Suurte bussidega kohe liiguvad. Võibolla Briti valitsus teebki antireklaami, et oma inimesed siin saaks vabamalt ilma järjekordadeta reisida.

Ahve nägime. Kohe mitut sorti.

Orangutangid

Orang Utan ehk tõlkes primitiimne inimene. Neid sõtsime vaatama Sepiloki nimelisse kohta, mis asub mõistliku taksosõidu kaugusel Sandakanist. Siin on ahvidele tehtud päris mõnus suur reservaat -hellitava nimega rehabilitatsiooni keskus. Aeda ümber ei ole ja eks neid kohal hoiabki vist see, et neid söödetakse. See teeb siis turistidele näitamise ja meil nende pildistamise kergemaks. Nagu juba enne öeldud, siis on ahve pildistada üsna raske, sest nad on pidevas liikumises.

thumb_IMG_1077_1024 thumb_IMG_1075_1024

Kohe orangutangide pesa kõrval on tehtud nunnude Sun Bear ehk eesti keeles päikesekarude keskus. Vaid 2,5 hektarisel maa-alal peetakse kokku 37 päikesekaru. Ise hästi ei kujuta ette, kuidas oma maakodu hoovi selline arv karusid ära mahutada.

Noor-karusid kuni viie aastani proovitakse loodusesse tagasi lasta, vanemaid enam pole mõtet. Igal karul oma lugu ja kõigele lisaks saad veel mõistliku raha eest nö “adopteerida” omale lemmik-karu, kelle tegemistest hakkab siis sinu e-mailile pilte ja jutte tulema.

Kui ahve nägi veel palja silmaga, siis puu otsas magavate päikesekarude vaatamiseks/pildistamiseks võttis Galja juba tõsisemad abivahendid.

thumb_IMG_1226_1024

Läbi selle luku silma sai ka pilti iPhonega teha. Päikesekaru magab puu otsas:

thumb_IMG_1565_1024

Kuigi maa-ala oli pisike, karusid justkui palju, siis mets on tihe ja mõni üksik jalutas eest mööda. Siin 3 aastane tüdruk, kes veel pole täismõõtmeteski:

thumb_IMG_1232_1024

Karude puhul on tegu selge diskrimineerimisega. Nimelt orangutangid saavad vabalt tulla karudele külla. Karud, aga orangutangide juurde ronida ei saa. Elektriaeg on ümber ja särtsu saada karud kardavad.

Proboscis

Esimene kord käisime Probosciseid vaatamas, otsimas looduses Bako rahvuspargis. Nagu öeldud, siis ahve nägime, aga nad olid väga raskesti pildistatavates kohtades. Seekord kasutasime võimalust ja käisime Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuarys. Väga äge koht – kokku kogu 6km2 maa-ala peal neil umbes 300-400 ahvi. Tehtud siis vägevad söötmise-vaatamise kohad, kus turistid saavad neid nõrkemiseni pildistada. Selle ahvide kasvanduse on teinud kohalik palmi kasvanduse omanik, kes siis regulaarselt neid ahve seal suhkruvaba-saiaga söödab.

Nad on väga fotogeenilised – eriti ahvipojad ja ahvi-mehed 😉

See on üks õnnelik ahvi-pealik. Tal on kari naisi ja veel suurem kari lapsi. Vänt (abitoimetaja märkus: kohalike keeles Red Lipstick) on neil peaaegu kogu aeg püsti! Tahaks kohe teada, mis puulehti nad söövad!

thumb_IMG_1196_1024

thumb_IMG_1126_1024 thumb_IMG_1168_1024 thumb_IMG_1098_1024

Gray Leaf monkey

Seal probosciste juures elasid veel ühed väga nunnud ahvi. Suured ahvid olid kõik halli karvaga, aga pojad väga toredad kuld-kollakad. Täpselt aru ei saanudki, mis sorti ahvid need olid.

thumb_IMG_1215_1024 thumb_IMG_1106_1024

Hornbill – sarvlinnud

Nende ahvide keskel elasid ka väga fotogeenilised linnud.

thumb_IMG_1150_1024hornbill 27

Väike video

https://youtu.be/6PiZmEaHPyA

2 thoughts on “Tagasi metsa!

  1. Hei, tundub, et kohe-kohe on oodata pilte ka suurtest merekilpkonnadest.
    Muide – kohalikud nimetavad seda “vänta” mis Teile meeldis “red lipstick”

    Like

    1. sai tehtud teksti parandus 😉 Jah, kilpkonna reis on homme! Ja siis aitab kah sellest metsast – siis sõidame puhkama;)

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s