Shiraz

Shirazi linnas meile väga meeldib. Seda linna loetakse “Aedade linnaks” või  “Luule pealinnaks”. Siin on tore atmosfäär. Siiamani tundub väga turvaline. Öösel kell 12 tänaval jalutades kohalikud viisakalt tervitavad.

Erinevalt teistest suurtest Iraani linnadest tundub, et selles linnas on palju erinevaid restorane. Mõned ikka väga ilusad ja uhked, aga samas võid leida ka väikseid ja hubaseid.

thumb_IMG_3621_1024
Shapouri Garden, seal me sõime õhtust.

Koht kus on mittu sõõgikohad, moderne hoone..
Haft Khan restoranide kompleks, kus  on mitmel korrusel sõõgikohad. Moderne hoone, kus nii kohalik köök kui euroopa restoranid.
Jälutades tänava peal saad näha sellised tsitruuse puuid
Tänaval jalutades saab näha selliseid tsitruse puid. Tõenäoliselt laimi puu.
Sain proovida ala chadori
Minu rätikust ei piisa, et sellesse pühasse paika – Aramgah-e Shah-e Cheragh sisse saada. Sain proovida chadori- mis on pikk rätik.
Meie giid. Tavaliset moshees kõik kaunistatud peegliga seest. iraanist tol ajal peeglit nii palju poolnud ja nad tellisid Itaaliast. Itaaliast peegel tuli katkine ja siis nad mõtlesid, et nad panevad seda peegli mosaikinega. Miks üldse nad panevad peeglid, sest pegel pegeldab kõik sulle vastu..
Meil oli kaks giidi, üks tüduk ja teine mees. Selleks, et mehed ja naised lähevad mosheesse erinevatest ustest ja sees on eraldatud alad. See on minu giid. Selles moshees on kõik seinad ja laed  kaunistatud peegli mosaiigiga.  Kui mosheed ehitati, siis Iraanis tol ajal peegleid ei tehtud ja nad tõid Itaaliast. Kui Itaaliast peeglid kohale jõudsid, siis olid need katkised. Selle peale siis arhitektid mõtlesid, et nad panevad need peeglitükid hoopis pisikeste mosaiikidena. Küsisin – miks nad üldse nad panevad peegleid seina ja lakke. Giid ütles, et peegel peegeldab kõik sulle vastu..
IMG_3461
Mosaiik peeglist. Naistel ja meestel on sissepääs eraldi ja nad ei näe üksteist hoones sees.
Seest saas saad mitte ainult palvetada, saad sa puhata ka. Laps mängibv kivega. Kaua ei saanud aru, mille jaoks neid kivikesed. meile seletadi, et ned kivikesed paned põrandale ja kui sa palvetad see kivike sa paned otsa ees.
Sees sa saad mitte ainult palvetada, Saad ka puhata. Laps mängib põrandal kivedega. Kaua ei saanud me aru, mille jaoks need kivikesed on mosheedes. Mulle seletati, et need kivikesed pannakse põrandale siis kui sa palvetad ja see kivike jääb palvetades-kummardades otsa esise alla.
see kollane asi tavalislt me kasutame tolmu koristamiseks. Nemad seda kasutavad vist teismoodi
Seda kollast asja me tavaliselt kasutame tolmu pühkimiseks. Nemad kasutavad seda vist teismoodi – vist giidid juhivad nendega gruppe moshee sees.

thumb_IMG_0209_1024 thumb_IMG_0202_1024 thumb_IMG_0216_1024
Need ilusad spiraaliga sambad olid Vakil moshees.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s